18 listopada 2011

Nowości

Witam po dłuższej przerwie.
Ostatnio nie mieliśmy zbyt wiele czasu na granie, a jeszcze mniej na pisanie. Wyjątkiem był dzień wczorajszy, kiedy to odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gier Planszowych NP (patrz poprzedni wpis). Wziąłem na nie aparat fotograficzny, żeby wrzucić na bloga jakieś zdjęcia, ale w ferworze grania całkiem o nim zapomniałem... :)

Nadmienię tylko, że Ptaszek wygrał wszystkie swoje rozgrywki, tj. Przez Pustynię (5-osobową) i Jaipur! Napisałem "wygrał"?! Tryumfował! Rozgromił wszystkich!

W ostatnim czasie do naszej kolekcji dołączyły dwie nowe gry: Taj Mahal i Carolus Magnus.

Taj Mahal to gra naszego ulubionego autora, dr Knizii, od 3 do 5 graczy. Jej podstawowym mechanizmem jest licytacja, ale licytacja bardzo specyficzna, wykorzystująca symbole na kartach. Ogólnie nie przepadam za licytacją w grach, ale mechanizm z Taj Mahal bardzo mi się spodobał. Nim pokuszę się o dokładniejszy opis gry, muszę jednak rozegrać jeszcze kilka partii.

Carolus Magnus to z kolei gra, na którą ostrzyłem sobie zęby już od pewnego czasu. Jest to gra typu area control, ale - można by rzecz - spiętrzone, podwojne area control. Celem gry jest zdobywanie władzy nad prowincjami cesarstwa poprzez umieszczanie tam popierających nas rycerzy. Ale jednocześnie musimy stale zabiegać o poparcie tychże. Czyli, innymi słowy, walczymy o kontrolę nad rycerskimi rodami, żeby za ich pomocą kontrolować prowincje... :) Zakręcone? No właśnie. Bardzo sympatyczna gra. Tylko, że w nią również zagraliśmy do tej pory zaledwie kilka razy.

To tyle z naszych nowości. Obie czekają na lepsze poznanie i dokładniejszy opis.

2 komentarze: